Jak przygotować podłożę pod płytki? Poradnik dla specjalisty
Przygotowanie podłoża pod płytki cz.1
Jeśli wybraliśmy już płytki, przychodzi czas na pierwszy i moim zdaniem najważniejszy etap montażu – przygotowanie podłoża. Jest to w naszej opinii jedna z najbardziej istotnych czynności – jeśli dobrze ją wykonamy, możemy świętować już połowę sukcesu J Możemy stosować najdroższe kleje, kupować najładniejsze płytki i dokładać wszelkich starań przy montażu, ale jeśli nie przygotujemy odpowiednio podłoża cały wysiłek na nic, ponieważ co nam z płytek, które po prostu nie trzymają się ściany? Pytania odnośnie podłoża są też jednymi z najczęstszych, jakie otrzymujemy od naszych klientów. Z tych właśnie powodów postanowiliśmy wszystko objaśnić w niniejszym artykule.
Generalnie, każdego rodzaju podłoże musi być:
– stabilne – nie może się kruszyć, sypać, odpadać) i wolne od pyłu i brudu(jeśli ściana jest zakurzona należy ją najpierw zamieść/odkurzyć/oczyścić,
– równe -jeśli powierzchnia nie będzie odpowiednio równa, między płytkami mogą powstawać większe szczeliny
– chłonne i pozbawione tapet oraz powłok malarskich,
– każdego rodzaju podłoża wymagają gruntowania. Do gruntowania zalecamy grunt głęboko penetrujący.
W tym artykule skupimy się na standardowych i najczęściej spotykanych podłożach i sposobach montażu. Często trafiają do nas zapytania o możliwość montażu na podłożach trudnych, takich jak: płyty OSB, pomalowane płyty gipsowo-kartonowe(gdzie zeskrobanie farby nie jest możliwe bez ich uszkodzenia), płyty wiórowe, czy płytki pokryte glazurą. I tak, jest to możliwe, ale z racji, iż są to kwestie bardzo indywidualne i zazwyczaj droższe w wykonaniu – poruszymy ten temat w kolejnym artykule. W razie potrzeby zawsze można zadzwonić na naszą infolinię w celu konsultacji: www.steinost.pl/kontakt
Najpopularniejsze podłoża pod płytki
- Otynkowane ściany – przygotowanie podłoża pod płytki
W przypadku starszych tynków, musimy zweryfikować przed gruntowaniem, czy tynk się nie odparza, czyli mówiąc prostym językiem – czy trzyma się muru. Najprościej możemy to sprawdzić ostukując ścianę młotkiem. W punktach odparzenia usłyszymy głuchy dźwięk. W takich miejscach należy usunąć luźny tynk i jeśli są to małe otwory, możemy po uprzednim gruntowaniu, zaszpachlować je nawet klejem używanym do przyklejania płytek.
- Podłoża z płyt gipsowo-kartonowych
- Ściany murowane z betonu komórkowego, cegły ceramicznej, keramzytowej lub elementów piaskowo-wapiennych.
Bardzo często otrzymujemy pytania odnośnie podłoży tego typu. Wbrew powszechnej opinii, jak najbardziej można montować płytki bezpośrednio na murowanych ścianach bez konieczności uprzedniego wykonywania tynków. Warunkiem umożliwiającym taki montaż, jest jedynie jakość wykonanych prac murarskich. Ponieważ jeśli ściana nie będzie odpowiednio prosta, konieczne będzie jej wyrównanie.
Osoby, które są na etapie budowy lub wykańczania swojego przyszłego domu mogą w ten sposób zaoszczędzić trochę środków finansowych. Ponieważ w miejscach, gdzie planowany jest montaż płytek można pominąć wykonywanie tynków i pozostawić ścianę po murowaniu od razu pod płytki.
- Ściany żelbetowe i betonowe