Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

MAŁA KUCHNIA W BLOKU – STYLOWO I PRAKTYCZNIE

Urządzenie małej kuchni w bloku stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie chcą korzystać z usług profesjonalnego projektanta i chcą to zrobić w swoim unikalnym stylu. Przedsięwzięcie na pewno jest ambitne i bywa trudne ale na pewno nie jest niemożliwe. Zapraszamy do skorzystania z naszych rad, jak poradzić sobie z kuchniami o małym metrażu.

W kuchniach w bloku często borykamy się z wieloma problemami: za ciasno, za mało światła, jak pomieścić wszystkie potrzebne nam rzeczy a jednocześnie nie spowodować kompletnego chaosu i zagracenia naszej kuchni? Szczególnie w starym budownictwie, w blokach z czasów PRL-u kuchnie nie dość, że są nieproporcjonalnie mniejsze w stosunku do pozostałych pomieszczeń, to jeszcze wąskie i mają malutkie okna. Powoduje to bardzo małą ich funkcjonalność. O „kuchni” w kawalerce już nie wspomnę. A przecież niejednokrotnie kuchnia jest sercem domu, miejscem, gdzie każdy lubi posiedzieć i porozmawiać przy kawie czy śniadaniu.

białe meble w kuchni w bloku

ŚWIATŁO I KOLORYSTYKA

Dobierając kolorystykę do kuchni, czy to chodzi o kolor ścian czy też kolor mebli lub frontów szafek pamiętajmy, że w przypadku małych pomieszczeń z dodatkową małą ilością światła dziennego najlepiej sprawdzać się będzie kolorystyka jasna: biel, beż jasny szary lub jasne odcienie drewna. Jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń. Lakierowane na wysoki połysk powierzchnie meblowe oraz szkło dają efekt tzw. lustra, przez co odbijają światło optycznie powiększając przestrzeń.

mała kuchnia w bloku

W bardziej tradycyjnych projektach świetnie odnajdą się szafki z przeszklonymi frontami, które dodatkowo oświetlone od środka dodadzą głębi naszemu pomieszczeniu. Warto rozważyć również szkło montowane nad blatem, poprawiające również wrażenia przestrzenne. Jeśli natomiast mamy małą ale otwartą na salon kuchnię, warto zadbać o spójność kolorystyczną między pomieszczeniami co na pewno doda optycznie metrażu. Jeśli zależy Ci aby kuchnia nie dawała efektu „szpitalnej bieli” możesz ożywić ją mocniejszymi dodatkami lub tkaninami dekoracyjnymi.

ODPOWIEDNI DOBÓR MEBLI DO MAŁEJ KUCHNI W BLOKU

Ten temat jest kluczowy w małej kuchni aby była ona funkcjonalna, przestrzenna i stylowa. Meble i ich wyposażenie nie może być przypadkowe i warto porządnie się nad tym zastanowić. Projektanci oferują na naszym rynku wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym stworzymy z naszej kuchni prawdziwe małe cudo. Warto tu kierować się pewnymi kluczowymi zasadami.

– jeśli masz wąską i długą kuchnię najlepiej będzie meblami zabudować tylko jedną ścianę. W kuchniach o kształcie zbliżonym do kwadratu doskonale sprawdzi się ustawienie mebli w kształcie litery „L”;

– małe powierzchnie z meblami zabudowanymi pod sam sufit staną się jeszcze bardziej przytłaczające, dlatego warto zastanowić się, czy zamiast szafek pod sam sufit lepszym rozwiązaniem nie będą praktyczne półki przymocowane nad blatem.

półki w małek kuchni

SPRYTNE ROZWIĄZANIA CZYNIĄ CUDA

Jest wiele pomysłowych patentów, które usprawnią działanie w kuchni, oszczędzą przestrzeń a przede wszystkim pomogą nam uniknąć bałaganu.

  1. Zabudowa w innym stylu. Mając małą kuchnię musimy jakoś „upchać” dużo elementów. Kto nie lubi mieć wszystkiego na wierzchu blatu sięgnąć powinien po systemy sprytnego segregowania w postaci funkcjonalnych koszyków, organizerów i wieszaków, które odpowiednio ustawione w szafkach zadbają o ład i porządek w kuchni. Osobom lubiącym mieć wszystko pod ręką pomoże ciąg półek, na których ustawić można pojemniki na produkty sypkie, przymocowane pod półkami listwy z haczykami posłużą na powieszenie kubków a dedykowane półeczki na przyprawy utrzymają małe pojemniczki w porządku.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
  2. Wielofunkcyjność mebli. Warto przyjrzeć się meblom, pełniącym kilka funkcji. Wysuwany dodatkowy blat pomocny będzie podczas przygotowywania posiłków a po wszystkim można go po prostu wsunąć albo użyć jako stół jeśli nasza kuchnia nie przewidziała już dodatkowego mebla.
  3. Drzwi jakby ich nie było. Zarówno na wejściu jak i w szafkach możemy przemyśleć zastosowanie drzwi/drzwiczek przesuwnych. Pozwolą one na zwiększenie dostępnej przestrzeni a na dodatek może uda nam się uniknąć obijania się o pootwierane szafki.

Ciekawych pomysłów i zastosowań znaleźć można jeszcze wiele. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i chęci. Warto pamiętać żelazną zasadę, zwłaszcza przy projektowaniu małych pomieszczeń: IM MNIEJ TYM LEPIEJ. Minimalizm pomoże nam zaoszczędzić i przestrzeń i własne nerwy 😊.

Zadzwoń lub napisz do nas:

537 903 901

Wyślij mail

Pomożemy w każdej sprawie :)

Holler Box