Jak usunąć silikon z płytek w 3 krokach.
Jak usunąć stary silikon z płytek?
Silikon bez wątpienia jest materiałem znajdującym się w każdym domu i mieszkaniu. Te niepozorne spoiwo jest w dzisiejszych czasach wręcz niezastąpione i wręcz niezbędne w naszych kuchniach i łazienkach. Bez wykończenia silikonem elementy drewniane i drewnopochodne uległyby zniszczeniu od wpływu wilgoci, a w niezabezpieczonych nim ścianach mogłyby się rozwinąć pleśnie i grzyby. Ważna jest też bieżąca kontrola stanu silikonu, ponieważ po latach użytkowania traci on swoje właściwości estetyczne i użytkowe, co może nam przysporzyć którychś ze wspomnianych wcześniej problemów. Dlatego jeśli zauważymy, iż nasza spoina silikonowa posiada ubytki, spękania, lub po prostu ściemniała przez lata użytkowania, warto ją po prostu wymienić.
Usuwanie silikonu z płytek w 3 krokach.
Zazwyczaj silikonowane są miejsca takie jak naroża gdzie może zbierać się wilgoć podczas użytkowania, łączenia materiałów o zróżnicowanych właściwościach, czy miejsca gdzie stykają się materiały na „pracującym inaczej” podłożu, co z czasem doprowadziłoby do powstania rys na ich styku, gdybyśmy zastosowali np. zwykłą, nieelastyczną fugę.
Krok pierwszy
Wymianę starego silikonu należy rozpocząć od usunięcia starej spoiny. Najpraktyczniej sprawdzi się na tym etapie nożyk tapicerski z wymiennymi ostrzami.
Należy zachować w tym punkcie maksymalną ostrożność, aby nie uszkodzić powierzchni, do której przylega silikon. Szczególną uwagę trzeba zwrócić przy materiałach podatnych na rysowanie(drewno, materiały lakierowane, szkło czy np. wanny akrylowe). W tym punkcie usuwamy tyle, ile jesteśmy w stanie bezpiecznie usunąć. Lepiej pozostawić trochę więcej resztek po starej spoinie, niż wyciąć ją dla przykładu, z kawałkiem okleiny blatu. Resztą zajmiemy się w kolejnych dwóch krokach. Najbardziej skuteczną techniką jest odcięcie silikonu możliwie blisko od jednej, a następnie od drugiej powierzchni, a następnie jego wyjęcie lub wyskrobanie.
W miejscach trudno dostępnych, np. w okolicach baterii umywalkowych, wannowych, czy kuchennych możemy mieć problem z dostępem ostrza od standardowej wielkości ostrza od nożyka tapicerskiego. Ułatwieniem prac z pewnością będą nożyki modelarskie. Posiadają one wymienne ostrza o wielu różnych kształtach, co pozwoli nam na znacznie precyzyjniejsze wykonanie zadania bez obaw o możliwe spowodowanie uszkodzeń większym nożem.
Krok drugi
Najlepiej sięgnąć po środki chemiczne, które pomogą uporać się nam z pozostałościami silikonu. Ich zastosowanie jest bardzo proste i jednakowe dla większości dostępnych rodzajów. Nakładamy po prostu cienką warstwę preparatu na pozostałości silikonu, czekamy od kilku do kilkudziesięciu minut, a następnie usuwamy szpachelką pozostałości, które pod wpływem działania chemii powinny bez problemu i używania siły łatwo odczepiać się od powierzchni. Do usuwania z materiałów delikatnych, lepiej użyć szpachelek z tworzywa sztucznego, aby nie zarysować czyszczonego materiału.
Obecnie na rynku występuje naprawdę szeroka gama preparatów do usuwania silikonu, możemy je znaleźć pod nazwami handlowymi: środek/preparat/zmywacz/rozpuszczalnik/spray/pasta do usuwania silikonu, czy pod angielską nazwą jako silicone remover.
Większość preparatów ma podobne działanie – sprawiają, iż silikon po pewnym czasie styczności z zastosowanym środkiem chemicznym traci swoje właściwości i staje się bardziej „kruchy”, dzięki czemu łatwiej go oderwać od powierzchni. Różnica między nimi, oprócz oczywiście ceny i wydajności polega na szybkości działania od momentu aplikacji oraz sile działania.
Niezależnie od wybranego preparatu warto przeprowadzić przed podjęciem prac test na powierzchni w niewidocznym miejscu, ponieważ zawsze istnieje ryzyko odbarwienia czyszczonej powierzchni pod wpływem działania chemii.
Krok trzeci
Należy po prostu dobrze umyć, wytrzeć i wysuszyć powierzchnię przed kolejnym silikonowaniem. Silikon ma tą tendencję, iż zanim całkowicie zsieciuje (silikony są spoinami które utwardzają się w procesie sieciowania, a nie w procesie schnięcia), ma tendencję do odparzania się od powierzchni wilgotnych. Dlatego niezwykle ważne jest, aby aplikować go na powierzchnie całkowicie suche i najlepiej unikać moczenia powierzchni przez pewien czas po wykonaniu spoiny.