Jak wiercić w płytkach? Zobacz 5 kroków jak to zrobić.
Jak wiercić w płytkach?
Używanie wiertarki jest uważane za jedną z tych podstawowych czynności, którą powinien opanować każdy facet. O ile tworzenie za jej pomocą otworów w zwykłej otynkowanej ścianie nie jest zbytnią sztuką, to do wywiercenia otworu w powierzchni obłożonej płytkami, wymagana jest już chociaż podstawowa wiedza w tej tematyce.
Na szczęście nie ma w tym nic szczególnie skomplikowanego i ten krótki poradnik powinien w zupełności pomóc w wykonaniu otworów bez powodowania przy tym żadnych szkód.
1. Krok pierwszy, musimy wybrać odpowiedni punkt, w którym wykonamy otwór.
Jest to chyba najbardziej istotny etap całego procesu i jego zaniedbanie jest główną przyczyną najdroższych wypadków przy wierceniu. Musimy zwrócić uwagę na znajdujące się w pobliżu gniazdka, przełączniki i inne punkty elektryczne, oraz znajdujące się często pod tynkiem lub płytkami rurki hydrauliczne. Warto w tym momencie zaopatrzyć się w detektor/wykrywacz przewodów i kabli elektrycznych, który możemy w dzisiejszych czasach znaleźć w naprawdę przystępnych cenach. Jest on szczególnie przydatny jeśli nie znamy rozmieszczenia instalacji w naszych domach i mieszkaniach. A już szczególnie w przypadku budynków z tzw. starego budownictwa, gdzie rozkład instalacji elektrycznych i hydraulicznych wykonywany był bardzo często bez planu i zachowania reguł budowlanych. Uszkodzenie przewodów elektrycznych może być dla nas niebezpieczne, a przewiercenie rurki hydraulicznej może spowodować zalanie i wielotysięczne straty.
2. Krok drugi, warto wiedzieć w czym wiercimy
Jest to istotne, ponieważ na tej podstawie dobieramy urządzenie do wiercenia, wiertła, a także np. kołki, czy haczyki, pod które planujemy wykonać otwór. Zwróćmy uwagę na rodzaj płytek, jaki jest przyklejony oraz na materiał, z jakiego została wykonana ściana. O ile rodzaj płytek, które widzimy gołym okiem jesteśmy zazwyczaj w stanie zidentyfikować, to już z surowcem tworzącym ścianę, możemy mieć małą zagadkę. Ponieważ ciężko jest czasem odgadnąć, czy pod tynkiem lub płytkami znajdziemy cegłę, pustak, beton, czy bloczki? Ale bez obaw, na ten moment będzie się dla nas liczył głównie jeden z dwóch wariantów: czy ściana jest murowana, czy została wykonana na stelażu i obłożona płytą, np. gipsowo-kartonową lub OSB. Łatwo to zweryfikować, ponieważ przy stukaniu w ściankę na stelażu, będziemy słyszeć głuchy odgłos.
3. Krok trzeci, musimy wybrać urządzenie do wiercenia
Czas przejrzeć sprzęt w naszych warsztatach lub może zaopatrzyć się w kolejne urządzenie. Zazwyczaj do wywiercenia otworu używane są 4 zróżnicowane przeznaczeniem urządzenia: wkrętarka, wiertarka udarowa, młotowiertarka lub młot udarowy. Które wybrać do wywiercenia naszego otworu? A to już zależy tylko i wyłącznie od materiału w jakim będziemy wiercić. Proces wiercenia w płytkach możemy podzielić na 2 etapy: wiercenie w płytce oraz wiercenie w ścianie pod płytką. Do wykonania otwór w płytce może nadać się każde z tych urządzeń, problemem może okazać się jedynie materiał pod nią. I tak:
Wkrętarka, zazwyczaj dostępna jako urządzenie bezprzewodowe z baterią, spokojnie wystarczy nam do wiercenia w ściance wykonanej na stelażu. Ponieważ bez trudu pomoże wykonać otwór w płycie g-k jak i w płycie OSB. Powinna poradzić sobie także z miękkimi pustakami czy betonem komórkowym.
Jeśli jesteśmy na etapie wyboru jednego z tych urządzeń, warto zastanowić się nad tym, do czego będziemy ich używać?
Najbardziej uniwersalnym będzie z pewnością młotowiertarka – jest zazwyczaj mniejsza i lżejsza od młota udarowego, ale jest znacznie lepszym wyborem niż zwykła wiertarka udarowa. Warto zwrócić uwagę, aby młotowiertarka miała uchwyt wierteł typu SDS, a także tzw. uchwyt HEX. Dzięki temu, będziemy w stanie użyć większości dostępnych na rynku wierteł, a także wiercić w znacznie szerszej grupie materiałów.
Na upartego otwór w murze możemy wykonać każdym z tych urządzeń wyposażonych w funkcję udaru, jednak dzięki odpowiedniemu sprzętowi możemy zaoszczędzić kilkukrotnie więcej czasu podczas pracy. Warto tylko pamiętać, iż trafiają się czasem ściany wykonane z tak solidnego materiału(np. żelbetowe ściany w budynkach z tzw. wielkiej płyty), iż nie obędzie się bez użycia młota udarowego.
4. Krok czwarty, wybieramy wiertło
Najpierw będziemy oczywiście wiercić w samej płytce. Jeśli wykonujemy otwór w płytkach gipsowych lub glazurze, wystarczy jeśli zaopatrzymy się w uniwersalne wiertło do drewna i metalu. Jeśli pomimo kilku minutowego wiercenia w płytce powstało zaledwie lekkie zagłębienie, oznacza to zapewne, że natrafiliśmy na gres lub terakotę. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w wiertło diamentowe dedykowane do gresu, szkła i ceramiki.
Wiertło uniwersalne do uchwyt typu HEX
Czas na wiercenie w ścianie pod płytką. Jeśli pod płytką znajduje się płyta g-k, OSB, miękki pustak, czy gazobeton, możemy wiercić uniwersalnym wiertłem do drewna i metalu. Gdy jednak natrafimy na cegłę lub beton, będziemy musieli sięgnąć po urządzenie wyposażone w funkcję udaru i zmienić wiertło na te przeznaczone do betonu.
Wiertło do betonu, do uchwytu typu SDS
5. Krok piąty – wiercenie otworu w płytkach
Kiedy mamy już wybrany odpowiedni punkt, wiemy, w czym wiercimy i czego musimy użyć, czas przejść do wykonania otworu krok po kroku.
- Zaznaczamy punkt w którym będziemy wiercić.
- W przypadku materiałów ze szklistą powłoką, takich jak glazura czy gres, warto wykonać przed wierceniem drobne wgłębienie w zaznaczonym miejscu punktakiem lub wiertłem o niewielkiej średnicy. Dzięki temu, wiertło podczas wiercenia powinno pozostać w zaznaczonym punkcie i nie uszkodzimy okolic płytki. W płytkach gipsowych możemy wcześniej wykonać niewielki otwór wiertłem o niewielkiej średnicy.
- Czas założyć wiertło do przewiercenia płytki. Najważniejszą zasadą jest, aby przez płytkę wiercić bez użycia udaru, na niskich obrotach i bez wywierania dużego nacisku na płytkę, aby nie pękła. I tyczy się to zarówno płytek gipsowych, glazury, terakoty, czy gresu.
- Jeśli pod płytką trafiamy na cegłę lub beton, zmieniamy wiertło na odpowiednie i możemy już włączyć udar w naszym urządzeniu. Warto najpierw zmierzyć koszulkę kołka i zweryfikować, jak głęboki otwór mamy wykonać. Wiercimy zawsze trochę głębiej, z lekkim zapasem. Należy również zwrócić uwagę na grubość ściany, ponieważ możemy się spotkać z ściankami działowymi, które mogą mieć nawet, zaledwie 6cm.
I gotowe 🙂 Istnieje wiele praktycznych tricków ułatwiających wiercenie, a także pozostaje kwestia wyboru odpowiednich kołków, ale to te tematy poruszymy w kolejnych artykułach.