Jak wyczyścić fugi – poznaj 6 sprawdzonych sposobów.

6 sprawdzonych sposobów, jak wyczyścić fugi.

 

Piękna, nowa łazienka, czy też nowo wyremontowana kuchnia cieszy oko każdego gospodarza. Zarówno na podłodze jak i na ścianach wielu z nas ma ułożone  płytki. Nietrudno zadbać o ich czystość, bo zazwyczaj klasyczne zanieczyszczenia łatwo jest z nich usunąć. Prawdziwym problemem jest czyszczenie fug, które dla wielu osób jest wręcz znienawidzonym zajęciem. Wraz z upływem czasu w  wyniku zalegającego kurzu i brudu, często tego tłustego jak w kuchni a także wilgoci wszechobecnej zwłaszcza w łazience dochodzi do zanieczyszczania fug. Brzydki czarny, zielony lub szary nalot na silikonowych fugach to grzyb, którego zwykłą gąbką nie da się wyczyścić. W małych szczelinach powstają idealne warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów.

To nie tylko kwestia estetyczna. Pleśń czy grzyby stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Na rynku dostępne są środki chemiczne, specjalnie przeznaczone do zabrudzeń tego typu. Są one jednak mocno inwazyjne dlatego zanim po nie sięgniesz warto sprawdzić nasze domowe sposoby na walkę z zabrudzeniami fug!

czyszczenie fugi ocet i soda1. SIĘGNIJ DO KUCHNI: OCET + SODA

Ta mieszanka to świetny środek myjący. W wiadrze wymieszaj:

– 2 litry ciepłej wody,

– 1/2 szklanki sody oczyszczonej,

– 1/3 szklanki amoniaku,

– ¼ szklanki octu.

Powstały płyn wlej do butelki z rozpylaczem. Końcówka zakończona sprayem ułatwi rozpylanie preparatu w wąskich szczelinach. Spryskaj powierzchnię i odczekaj kilka minut po czym szczoteczką z twardszym włosiem wyszoruj fugi. Możesz użyć powstałej mieszanki przy kolejnym czyszczeniu, pamiętaj żeby przed użyciem mocno wstrząsnąć pojemnikiem.

2. PROSZEK DO PIECZENIA

Proszek do pieczenia to prawdziwy pogromca brudu na fugach. Rozprowadź proszek na wilgotnych fugach i pozwól mu się rozpuścić. Poczekaj około 30 minut i zmyj proszek za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbeczki. Następnie umyj podłogę oraz kafle. Proszek świetnie sprawdzi się na tłusty brud, rdzę i ciężkie plamy.

3. CZARY MARY – PASTA DO ZĘBÓW

czyszczenie fugi pastą do zębówWiedziałeś o tym, że zwykła biała pasta do zębów może zdziałać tyle dobrego w Twoim domu? Weź starą szczoteczkę do zębów, najlepiej z miękkim włosiem, żeby nie zarysować płytek. Nałóż pastę na szczoteczkę i za pomocą okrężnych ruchów wyszoruj fugi. Na koniec weź najzwyklejszy płyn do naczyń, którego używasz w domu i wymyj płytki wodą z płynem. Pamiętaj, żeby po wszystkim wytrzeć płytki z fugami do sucha.

 

 

 

4. PASTA Z SODY OCTU I WODY

Trochę inna wersja zastosowania wspomnianych wcześniej składników. Zmieszaj:

– 1 łyżeczkę octu,

– 3 łyżeczki sody oczyszczonej

– 2 łyżeczki wody.

Przygotowaną pastę szczoteczką nałóż na fugi i energicznie wcieraj. Po  minutach dobrze wymyj pastę z zagłębień.

5. WODA I CHLOROWY PŁYN DO TOALET

Tej dość mocnej mieszanki używamy w stosunku 1:1 czyli na pół szklanki wody używamy pół szklanki chlorowego płynu do toalet. Wcieramy szczoteczką i po 5 minutach spłukujemy. Oczywiście po tej operacji należy dobrze umyć płytki np. wodą z płynem do naczyń. Jeśli macie okno w łazience warto wcześniej je otworzyć, żeby nie nawdychać się powstających oparów.

6. ŚRODKI DO CZYSZCZENIA FUG

W sklepach jest całkiem sporo specjalistycznych środków, które pomogą nam odświeżyć wygląd naszych fug i pozbyć się mikroorganizmów, które na nich żyją. Są one łatwe w użyciu i nie niszczą powierzchni płytek. Szybko niszczą one brud a także zapobiegają im szybkiemu ponownemu powstawaniu.

PAMIETAJ! Dla bezpieczeństwa swoich rąk w każdym przypadku warto jest przed przeprowadzeniem czyszczenia założyć na ręce rękawice ochronne. Unikniesz wtedy podrażnień skóry, które mogą wywołać niektóre środki. W dbaniu o czystość naszych fug pomoże również regularne sprzątanie łazienki czy kuchni a także wietrzenie tych pomieszczeń, żeby zapobiegać nadmiernej wilgoci.

Zadzwoń lub napisz do nas:

537 903 901

Wyślij mail

Pomożemy w każdej sprawie :)

Holler Box