Jaki klej do płytek wybrać? Jak go rozrobić? – poradnik krok po kroku

Na samym wstępie zaznaczymy, że niestety, ale nie wystarczy kupić w markecie pierwszy, lepszy klej do płytek. Jeśli oczekujemy, aby nasza realizacja przetrwała długie lata, wybór kleju rozpoczynamy od zapoznania się z podłożem i rodzajem przyklejanych płytek. I dopiero tej na podstawie podejmujemy decyzję odnośnie konkretnego typu kleju. Odnośnie samego podłoża pod płytki, możesz zapoznać się z naszym poprzednim artykułem, gdzie szczegółowo omówiliśmy sposób jego właściwego przygotowania:

Jak przygotować podłożę pod płytki?

Zanim rozpoczniemy proces montażu warto sprawdzić, czy w specyfikacji producenta kleju znajduje się informacja, iż ten produkt przeznaczony jest do montażu posiadanych przez nas płytek. Wbrew pozorom inne kleje będą dedykowane do glazury, inne do gresu, a jeszcze inne do płytek gipsowych, betonowych, czy do tych z kamienia naturalnego. Warto wziąć też pod uwagę warunki, w jakich będą później użytkowane płytki. Jeśli spodziewamy się dużych wahań temperatury, podwyższonej wilgotności, czy wpływu zmiennych warunków atmosferycznych powinniśmy pod kątem tych czynników zweryfikować przeznaczenie naszego kleju. Pomocna tu będzie karta techniczna produktu, która znajduje się zazwyczaj na stronie producenta kleju.

Jeśli prace remontowe wykonuje ekipa budowlana, warto zweryfikować materiały, z których korzystają. Często spotykamy się z sytuacjami, gdzie głównym kryterium wyboru kleju przez wykonawców jest przyzwyczajenie do konkretnego produktu, czy większa wygoda pracy(np. poprzez dłuższy czas wiązania konkretnego kleju). Trzeba mieć na uwadze, iż czasem nawet niewłaściwie zastosowany klej może „trzymać” przez pierwsze kilka tygodni czy miesięcy, a dopiero z czasem płytki mogą zacząć się odparzać, kiedy pozostaniemy jako inwestorzy sami z problemem i wygasłą już gwarancją firmy budowlanej.

Nasze najpopularniejsze wzory płytek (Latere, Medien) produkowane są na bazie mieszanki gipsowej, dlatego bardzo dobrze sprawdza się przy ich montażu klej, którego głównym spoiwem także jest gips. Można zastosować jeden z wielu obecnie dostępnych klejów: dedykowanych do montażu elementów gipsowych oraz płyt gipsowo kartonowych. W naszej ofercie znajduje się na przykład rekomendowany przez nas Klej Gipsowy T Dolina Nidy, który został już przez nas wielokrotnie przetestowany i sprawdzony przy montażu naszych płytek.

Klej gipsowy do montażu płytek

 

Jak rozrobić klej do płytek?

Najlepszym sposobem jest postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Instrukcja przygotowywania kleju gipsowego do montażu elementów gipsowych i płyt g-k:

Krok 1: Przygotowujemy potrzebne narzędzia i materiały: czyste wiaderko, zimną i czystą wodę, klej, kielnię, wagę oraz ewentualnie mieszarkę elektryczną z mieszadłem.

Krok 2: Odmierzamy za pomocą wagi potrzebne proporcje – na 1kg kleju potrzebujemy około 0,5L wody. W przypadku naszych płytek zalecamy mieszanie maksymalnie kilka kg kleju na raz, ponieważ ma on dość krótki czas wiązania. Ponadto niewielkie porcje będziemy w stanie wymieszać nawet ręcznie za pomocą kielni, bez konieczności używania mieszarki elektrycznej.

Krok 3: W tym kroku kolejność wykonywania czynności jest dość istotna: najpierw wlewamy wodę do wiaderka, a dopiero później wsypujemy klej do wody. Następnie pozostawiamy klej z wodą na około 3-5 minut, aby klej samoczynnie „wypił” wodę i rozmiękł. Przy pierwszym mieszaniu, kiedy ustalamy najbardziej odpowiednie dla naszej pracy proporcje kleju do wody, możemy nie dodawać od razu całej, odważonej porcji kleju – dodamy w razie potrzeby, kiedy mieszanka okaże się zbyt rzadka po wymieszaniu. Ponieważ dodanie wody, do zbyt gęstego kleju znacznie skróci czas wiązania całej mieszanki.

Krok 4: Po zakończeniu pracy, przed przygotowaniem kolejnej porcji kleju czyścimy narzędzia oraz wiaderko.

Kleje gipsowe charakteryzują się stosunkowo szybkim czasem wiązania(zazwyczaj od 30 do 50 minut), dlatego dla komfortu naszej pracy, aby nasza zaprawa do klejenia miała jak najdłuższy czas „życia” i nie posiadała grudek zwróćmy uwagę na kilka najistotniejszych wskazówek:

  1. Używamy tylko czystej, zimnej wody oraz czystego wiaderka
  2. Po wsypaniu kleju do wody, koniecznie czekamy kilka minut przed mieszaniem
  3. Klej mieszamy aż do momentu, aż masa będzie całkowicie jednorodna, beż żadnych grudek
  4. Nie dolewamy wody do już wymieszanej zaprawy klejowej, kiedy wyda nam się zbyt gęsta

 

Zadzwoń lub napisz do nas:

537 903 901

Wyślij mail

Pomożemy w każdej sprawie :)

Holler Box