Mały salon w bloku – poradnik jak urządzić.

JAK URZĄDZIĆ MAŁY SALON W BLOKU

 

Każdy marzy o posiadaniu dużego, przestronnego domu, w którym centralną częścią będzie piękny salon. Miejsce do odpoczynku po całym dniu pracy, do goszczenia znajomych, spędzania czasu z rodziną. Dla wielu z nas jest to spełnienie marzeń. Rzeczywistość bywa jednak różna od naszych wyobrażeń i z różnych względów – najczęściej finansowych, realizacja naszego marzenia zamyka się w małym salonie w bloku. Mimo niewielkiego metrażu można tak urządzić taki salon, aby był on i funkcjonalny i cieszył oko piękną aranżacją. Dzięki naszym poradom i trikom sprawisz, że Twój salon będzie reprezentacyjny, stylowy i przyjazny, mimo swoich rozmiarów.

KOLOR MA ZNACZENIE

Wybierając kolorystykę ścian weź pod uwagę, że sprawdza się tutaj stara zasada: jasny powiększa. Barwy jasne optycznie powiększają powierzchnię, dają wrażenie przestrzenności, większej ilości światła. Wpadające do pomieszczenia światło dzienne, nawet przy niewielkiej ilości okien będzie świetnie odbijało się na jasnych ścianach. Warto tutaj pamiętać o tym, że NIE WSZYSTKIE jasne kolory będą dawały taki efekt. Ciepłe, jasne kolory, np. odcienie żółtego należą właśnie do tej grupy. Jeśli zależy Ci na przejrzystości pomieszczenia postaw na barwy chłodne: szary, biały, błękitny, zimna zieleń.

mały salon w bloku

WŁĄCZ ŚWIATŁO

Przy małych powierzchniach bardzo ważną rolę pełnić będzie odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Chłodne barwy zdają świetnie egzamin zarówno przy ciepłym jak i zimnym oświetleniu. Wspomniane wcześniej ciepłe barwy na ścianach zyskują na intensywności przy świetle słonecznym co sprawi, że nasz salon optycznie zmniejszy swoją powierzchnię. Rozwiązaniem dla barw ciepłych na ścianach będzie oświetlenie halogenowe, które daje zimne światło ale nie zmienia postrzegania barw.

Naucz się grać światłem. W salonie nie musi być tylko żyrandol zwisający z sufitu jako jedyne źródło światła. Możesz wydzielić w nim różne strefy za pomocą światła, strefę jadalną, jeśli w salonie będzie znajdować się nawet mały stół, skutecznie oddzielisz od strefy przeznaczonej do wypoczynku, gdzie swoje miejsce będzie miała kanapa i mały stolik kawowy. Przy dobrym zagospodarowaniu przestrzeni znajdzie się i miejsce na fotel, na którym spokojnie poczytasz książkę i ten kącik oświetlisz osobną lampą. Dobrym rozwiązaniem jest również punktowe oświetlenie typu LED, dzięki któremu możesz kierować określone punkty i w ten sposób akcentować wybrane części salonu.

oświetlenie w salonie

 

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Podczas urządzania małego salonu postaw na minimalizm i prostotę. Meble o prostej konstrukcji, najlepiej w jaśniejszych odcieniach nie będą dawały efektu przytłoczenia. Ciężkie zasłony w oknach możesz zastąpić delikatną firanką lub roletami. Podobnie rzecz ma się do masywnych narzut na kanapę. Zrezygnuj z zagracania salonu zbyt dużą ilością ozdób, „bibelotów” i dekoracji. W przypadku małych powierzchni mniej znaczy więcej – zyskujesz przestrzeń nie tylko optyczną.

salon w bloku

Jeśli chcesz podkreślić charakter swojego salonu mocniejszym akcentem postaw na jeden większy element w konkretnym kolorze ale unikaj dopasowywania pozostałych elementów wystroju pod kolor. Jeśli marzy CI się ciemnofioletowa kanapa unikaj dopasowywania dywanu, ramek na obrazy czy innych elementów dekoracji w tym samym kolorze. Urządzanie salonu „pod kolor” optycznie zmniejszy jego powierzchnię.

MEBLE WIELOFUNKCYJNE

Urządzając mały salon postaw na wielofunkcyjność mebli. Jeśli w salonie jest wnęka do wykorzystania postaw na szafę w zabudowie, która na froncie będzie miała duże lustro. Pomieścisz w niej więcej rzeczy, zagospodarujesz przestrzeń, która często jest źle wykorzystywana a lustro doda pomieszczeniu światła i objętości. Sporo rzeczy zniknie z widoku i łatwiej będzie Ci zadbać o porządek, szczególnie gdy niezapowiedziani goście nagle postanowią wpaść z wizytą.

salon w bloku z caegłą na ścianie

Mały salon w blok w którym wykorzystano na ścianie płytki z fugą.

Wybieraj meble o odpowiednim gabarycie. Jasne, że masywne, drewniane komody mają swój urok ale jeden taki kolos może skutecznie zepsuć obraz całego pomieszczenia. Wybierz lekkie meble, dopasowane wielkością do siebie. Kompaktowe i wielofunkcyjne meble świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Jeśli wybierasz kanapę to taką, z funkcją do spania. Jak zależy Ci na wiszących półkach pamiętaj, że zazwyczaj mają one swój udźwig. Sprawdź to przed kupnem i raczej unikaj zagracania ich czym popadnie. Niech i one dają wrażenie przestrzenności.

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH

Detale dodają pomieszczeniu charakteru i mają ogromne znaczenie. W naszym przypadku postaraj się postawić na ich mniejszą ilość ale z charakterem. Jeśli lubisz obrazy, zdjęcia, wybierz lekkie, cienkie ramki. Nie przesadzaj też z poduszkami ozdobnymi i dywanikami. Jesteś fanem roślinności? W porządku, tylko nie zrób z salonu prawdziwej dżungli, w której ciężko się będzie obrócić. Modne w ostatnich czasach lasy w słoiku są świetnym rozwiązaniem.

las w słoiku

Postaraj się nie kraść światła płynącego z okna zastawianiem parapetu doniczkami. Może jedna większa roślina w stojącej na podłodze gustownej doniczce lepiej się sprawdzi niż wielokolorowa wystawka, gdzie każda doniczka jest z „innej beczki”?

Stosując te proste ale jakże uniwersalne porady stworzysz ze swojego małego salonu piękny i przytulny kąt, w którym z przyjemnością będą przebywali Twoi członkowie rodziny a znajomi będą zachwyceni prostotą rozwiązań.

 

 

Zadzwoń lub napisz do nas:

537 903 901

Wyślij mail

Pomożemy w każdej sprawie :)

Holler Box