Niezbędne narzędzia do układania płytek z fugą

Niezbędne narzędzia do układania płytek z fugą

Montaż naszej cegły z gotową fugą jest stosunkowo prostym procesem. W tym artykule przedstawimy narzędzia, jakie należy przygotować do przeprowadzania tego procesu. Z racji, iż doświadczone ekipy po zapoznaniu się z naszym instruktażem montażu płytek z fugą raczej nie będą miały problemu z tym zadaniem, skupimy się na tym aspekcie patrząc z perspektywy osoby bez doświadczenia w tego typu pracach, która jest dopiero na etapie kompletowania wyposażenia swojego warsztatu. Przedstawimy tylko te przedmioty, które będą niezbędne przy montażu oraz te które mogą pomóc w przyśpieszeniu i ułatwieniu prac.

Proces montażu możemy podzielić na:

 1. Przygotowanie podłoża
 2. Gruntowanie
 3. Montaż płytek
 4. Zabezpieczanie powierzchni płytek
 5. Ewentualna korekta

A teraz omówimy, jakie narzędzia są niezbędne do przeprowadzanie każdego z tych etapów.

 

 1. Przygotowanie podłoża

Proces ten opisywaliśmy szerzej w jednym z wcześniejszych artykułów:

Jak przygotować podłożę pod płytki

Krótko podsumowując:

– jeśli mamy podłoże nowe, takie jak surowy tynk, niemalowana płyta g-k, gazobeton, pustak ceramiczny itp. Możemy przejść do kolejnego kroku, którym jest gruntowanie.

– jeśli mamy na ścianie powłokę taką jak farba, luźny tynk czy tapeta,  powinniśmy ją zeskrobać, aby dotrzeć do podłoża stabilnego i chłonnego. Przy skrobaniu niezbędna jest głównie szpachelka(1). Pomocne może okazać się także wiaderko(2) z ciepłą wodą i pędzel ławkowiec(9), ponieważ uprzednio zwilżona farba czy tapeta rozmięka i łatwiej się poddaje przy skrobaniu. Ułatwieniem dla szczególnie opornych powłok mogą być szpachelki o zróżnicowanych rozmiarach(3,4), nożyk tapicerski z wymiennymi ostrzami(5), skrobaki do tapet z wymiennymi wkładami(6), czy zużyte już pace(7) i kielnie(8).

narzędzia do układania płytek z fugą

 1. Gruntowanie

Gruntowanie jest procesem łatwym, więc i narzędzia też są proste. W przypadku prostej ściany wystarczy nam wiaderko(2) do gruntu i pędzel ławkowiec(9). Warto zaopatrzyć się także w mniejsze pędzelki(10), do trudno dostępnych przestrzeni, a także w taśmę i folię ochronną(11), ponieważ grunt zaschnięty na szybach, panelach czy terakocie jest trudny do usunięcia.

narzędzia do gruntowania płytek

 1. Montaż płytek

Po zagruntowaniu powierzchni musimy zweryfikować, czy sufit i podłoga przy naszej ścianie „trzymają poziom”. Niezbędna będzie tu poziomica(12)(najbardziej uniwersalna będzie taka o długości około 150cm). Będzie ona także potrzebna podczas procesu układania płytek. Koniecznie musimy zaopatrzyć się także w zestaw do przycinania płytek, czyli metrówkę(13), ołówek(14), piłkę do drewna(15) i nożyk tapicerski(5). Klej gipsowy do montażu płytek mieszamy w niewielkich ilościach(maksymalnie po kilka kg), więc możliwe jest wymieszanie zaprawy klejowej ręcznie we wiaderku(2) za pomocą kielni(8), chociaż oczywiście elektryczna mieszarka znacznie ułatwi i przyśpieszy ten proces. Do docelowego przyklejania płytek koniecznie musimy zaopatrzyć się jeszcze w szpachelkę(1) do skrobania oraz pacę zębatą(17) do rozprowadzania kleju.

narzędzia do montażu płytek

 1. Zabezpieczanie powierzchni płytek

Po zamontowaniu płytek, przyszedł czas na ich zabezpieczenie. Niezależnie od tego, czy używamy impregnatu czy akrylu, proces ten będzie bardzo podobny do etapu gruntowania. Dlatego wcześniej przygotowujemy wiaderko(2), pędzle w różnych rozmiarach(9,10), a także osłaniamy powierzchnie i przedmioty znajdujące się w okolicy miejsca prac folią i taśmą(11), ponieważ stosowane preparaty po zaschnięciu podobnie do gruntu też są ciężkie, a czasem nawet niemożliwe do usunięcia z niektórych materiałów. Rekomendowałbym użyć w tym punkcie nowych pędzli z miękkim włosiem i całkowicie czystych wiaderek, ponieważ wszelkie pozostałości w używanych pędzlach i wiadrach, mogą zanieczyścić lub odbarwić płytki.

 

 1. Ewentualna korekta

Tutaj odsyłam do naszego poprzedniego artykułu, który dość wyczerpująco opisuje ten etap – korekta łączeń na fudze

W podsumowaniu tego etapu nadmienię tylko, że jeśli zdecydujemy się na jego wykonanie, zaopatrzmy się w kubek do rozrobienia masy wraz z mieszadełkiem(18)(może być patyczek), pędzelek z krótkim włosiem(19)(na tyle wąski, aby mieścił się między płytkami) oraz wyciskacz do mas(20)(przy niewielkich powierzchniach można zastąpić go foliowym rękawem cukierniczym).

narzędzia do korekty łączenia fug

Podsumowując, nasza checklista koniecznych narzędzi do wykonania procesu montażu wygląda następująco:

 1. szpachelka
 2. wiaderko
 3. mała szpachelka
 4. większa szpachelka
 5. nożyk tapicerski z wymiennymi ostrzami
 6. skrobak do tapet z wymiennymi wkładami
 7. paca
 8. kielnia
 9. pędzel ławkowiec
 10. mniejsze i większe pędzle
 11. folia i taśma ochronna
 12. poziomica
 13. metrówka zwijana
 14. ołówek
 15. piłka do drewna
 16. metrówka drewniana
 17. paca zębata
 18. kubek z mieszadełkiem
 19. pędzel z krótkim włosiem
 20. wyciskacz do mas(aluminiowy lub w formie rękawa z materiału do mas)

Zadzwoń lub napisz do nas:

537 903 901

Wyślij mail

Pomożemy w każdej sprawie :)

Holler Box