Spoina sylikonowa – poradnik jak zrobić szybko i łatwo.

Jak szybko i łatwo wykonać ładną spoinę z silikonu.

 

W poprzednim artykule opisaliśmy jak usunąć starą, silikonową spoinę:

Jak usunąć silikon z płytek?

Kontynuując temat, czas na wykonanie nowej, estetycznej i przede wszystkim trwałej spoiny z silikonu. A na koniec pokażemy – dlaczego najpopularniejszy wśród fachowców sposób wygładzania silikonu w naszym kraju jest niepoprawny.

Najpierw musimy wybrać odpowiedni silikon. Obecnie silikony dostępne są w naprawdę bogatej gamie barw, więc możemy dopasować kolor spoiny do fug między płytkami, koloru silikonowanych  powierzchni, czy wybrać silikon bezbarwny, który nie będzie rzucał się w oczy przy uszczelnianiu przezroczystych materiałów.

Znacznie istotniejszym czynnikiem niż kolor, jest wybór silikonu pod kątem składu chemicznego. Jeśli chcemy uniknąć czarnego nalotu na powierzchni spoiny po kilku miesiącach użytkowania, powinniśmy zawsze stosować silikon sanitarny w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnie czy łazienki. Zawiera on składniki grzybobójcze, które uniemożliwiają rozwój czarnych wykwitów na powierzchni silikonu.

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru między silikonem neutralnym(praktycznie bezzapachowy) i kwaśnym(o mocnym zapachu octu). Przy kwaśnym odczynie silikonu nie wskazane jest jego aplikowanie w zetknięciu, z niektórymi tworzywami sztucznymi i metalami. W takich sytuacjach znacznie bardziej bezpieczny będzie silikon neutralny.

 

Spoina z silikonu w kilku krokach

Po wyborze odpowiedniego silikonu przystępujemy do pracy. Będziemy potrzebować kilku niezbędnych narzędzi do pracy.

– pistolet do silikonu

– szpachelka do silikonu

– taśma malarska

– mydło/płyn do naczyń rozpuszczone w wodzie, w butelce z rozpylaczem

– ręczniki papierowe/ściereczki

– benzyna ekstrakcyjna lub aceton

narzędzia do spoiny sylikonowej

Krok pierwszy

Szczelina która będzie silikonowana musi być czysta i sucha. Zaczynamy od odtłuszczenia, czyli za pomocą szmatki i benzyny ekstrakcyjnej lub acetonu przemywamy po prostu powierzchnię, gdzie będzie się znajdował silikon.

element do silikowania

 

Krok drugi

Szpachelki do wygładzania silikonu posiadają kilka rozmiarów. Możemy dopasować za ich pomocą szerokość spoiny do naszych potrzeb. Właściwa spoina powinna całkowicie zakrywać szczelinę, a dodatkowo lekko zachodzić na silikonowane materiały.

szpachelka do wykładzania silikonu

 

Po wyborze odpowiedniej końcówki, dla bezpieczeństwa naklejmy taśmę malarską, aby nie spowodować zbędnych zabrudzeń przy spoinowaniu. Ważna wskazówka: taśmę naklejamy z lekkim odsunięciem. Po przyłożeniu szpachelki do silikonu możemy zobaczyć, jak daleko wyjdzie silikon i od tego punktu powinniśmy odsunąć się z taśmą o dodatkowy 1 do 2mm.

Jest to istotne, ponieważ taśma przyklejona zbyt blisko spoiny, podczas odklejania podniesie brzegi silikonu, tworząc szczelinę podatną na zbieranie osadów i brudu.

Krok trzeci

Za pomocą pistoletu nakładamy silikon, jeśli mamy naklejoną taśmę ochronną, możemy nałożyć bez obaw z lekkim nadmiarem. Jeśli nie mamy doświadczenia, bezpieczniej będzie wykonywać odcinki po 1 do 2m długości, ponieważ silikon zaczyna wiązać już po kilkunastu minutach, co uniemożliwi wygładzenie estetycznej spoiny.

Krok czwarty

Za pomocą wybranej końcówki szpachelki wygładzamy powierzchnię silikonu i odklejamy delikatnie taśmę. Przy zbieraniu warto często przecierać szpachelkę do silikonu papierowymi ręcznikami, aby pozostała czysta.

silikonowanie zbieranie nadmiaru

Krok piąty

Jeśli po zerwaniu taśmy zauważyliśmy miejsce, które wymaga poprawy, nadmiar silikonu w jakimś punkcie lub po prostu zarysowaliśmy świeżą spoinę, najlepiej jest spryskać silikon mydłem lub płynem do naczyń rozcieńczonym w wodzie i ponownie wygładzić jego powierzchnię szpachelką.

I gotowe! Teraz wystarczy tylko poczekać około jednego dnia na pełne utwardzenie silikonu.

spoina silikonowa

 

 

A na koniec: Jak nie silikonować czyli, dlaczego najpopularniejszy wśród fachowców sposób wygładzania silikonu w naszym kraju jest niepoprawny.

Jest to chyba najczęstszy błąd przy wykonywaniu spoin silikonowych i spotykamy jego efekty tak często w różnych realizacjach, iż uznaliśmy że warto go poruszyć. Jest to wygładzanie silikonu za pomocą palca, czy patyczka od lodów z okrągłym końcem. Pozornie w ten sposób otrzymujemy estetyczną i poprawną spoinę, jednak wszystko zmienia się po kilku zabiegach sprzątania i szorowania w okolicach spoiny z silikonu.

Dla porównania przedstawiamy spoiny wygładzone na 2 różne sposoby, po prawej szpachelką do silikonu, a po prawej palcem.

jak nie silikonować

Oba sposoby dają estetyczny efekt końcowy. Spoina wygładzona palcem jest zagłębiona i wklęsła. Spoina wykonana za pomocą szpachelki tworzy w przekroju trójkąt, bez wgłębień.

A teraz sprawdźmy jak będą wyglądać obie spoiny poddane zaledwie kilkudziesięciu sekundowej próbie szorowania zmywakiem.

 

Różnica widoczna od razu. Spoina zbierana palcem zawsze spowoduje powstanie delikatnych krawędzi, które są bardzo wrażliwe na wszelkie czynności mechaniczne. Ponadto jej wklęsły promień zakrzywienia tworzy przestrzeń, gdzie będzie zbierał się brud i osad z wszelkich detergentów. Nie jest to rozwiązanie ani trwałe, ani praktyczne. Dlatego radzimy zainwestować te zaledwie kilka złotych z zakup szpachelki do silikonu, aby oszczędzić czas i energię na poprawkach w przyszłości.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadzwoń lub napisz do nas:

537 903 901

Wyślij mail

Pomożemy w każdej sprawie :)

Holler Box